środa, 27 marca 2013

Colomba di Pasqua (Wielkanocna Colomba)


Tradycyjnie w okresie Świąt Wielkanocnych na włoskim stole pojawia się Colomba. Nazwa tego ciasta pochodzi od jego charakterystycznej formy - gołębia, choć przyznać muszę, że patrząc na foremkę, to gołębia raczej trudno sobie wyobrazić;-) Przypomina raczej krzyż. Sama Colomba to nic innego jak ciasto drożdżowe, jednak ta polewa która jest na jego wierzchu - to niesamowicie pyszny dodatek. Całe ciasto zyskuje dzięki temu niesamowicie pyszny smak. Co można więcej o nim powiedzieć - jest puszyste i delikatne. Bardzo ładnie trzyma świeżość, gdyż nawet na trzeci dzień tylko odrobinkę straciło na swojej puszystości, a poza tym było smaczniusie.


Przygotowanie ciasta nie jest skomplikowane, niestety dość długo musi ono wyrastać, dlatego ważne jest aby dobrze sobie rozplanować jego przygotowanie - moim zdaniem najlepiej to zrobić w wolny dzień, chyba, że ktoś chce piec późno w nocy;-) Moja Colomba jest w takiej najprostszej formie - bez żadnych dodatków w postaci kandyzowanych owców, rodzynków, czy żurawiny. Za to zrobiłam ją w wersji mocno cytrusowej, gdyż podwoiłam w porównaniu z oryginalnym przepisem ilość skórki startej z cytryn i pomarańczy. Wierzch mojej Colomby jest odrobinkę pokiereszowany, gdyż próbowała odfrunąć, gdy wyjmowałam ją z piekarnika;-)
Colombe miałam przyjemność piec w towarzystwie Anny - Marii i okazało się, że w tym samym czasie piekła też Lo, niestety nie udało się dołączyć Majance i Margot - bo wtedy to by była już prawdziwa babkowa banda:-) No nic następnym razem na pewno będziemy w komplecie. Kochane moje wszystkie Baby, czym by bez Was był ten świat :D strasznie Wam dziękuję za to spotkanie przy cudownie pysznej Colombie. Jak nic piekę jeszcze jedną by była na moim świątecznym stole. Wielkie buziaki:* Przepis z tej strony tłumaczyła Majanka.



Składniki na 2 formy colomba o wymiarach 25 x 17.
Składniki na ciasto:
  • 500 g  mąki
  • 100 ml wody
  • 25 g  świeżych drożdży
  • 200 g  masła
  • 170 g  cukru
  • 5 żółtek
  • 30 ml  mleka
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • skórka starta z 2 cytryn
  • skórka starta z 2 pomarańczy
  • 1 szczypta soli
Składniki na lukier migdałowy:
  • 2 białka
  • 50 g cukru pudru
Dodatkowo:
  • 50 g z granulowanego cukru
  • 70 g obranych migdałów
Przygotować bigę. W 100 ml ciepłej wody rozpuścić drożdże. Dodać 150 g mąki, wymieszać i zagnieść ciasto, aż będzie miękkie. Wyrobione ciasto ukształtować w kulę, naciąć ją na krzyż i umieścić w misce z ciepłą wodą. Przykryć i zostawić do wyrośnięcia na 30 minut. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Przygotować ciasto. Do dużej miski wsypać pozostałą mąkę (350g), cukier, żółtka, 100g miękkiego masła, szczyptę soli, ekstrakt waniliowy i startą skórkę cytrynowa i pomarańczową. Całość wymieszać i dodając mleko zagnieść ciasto.
Następnie wyjąć bigę z wody, odsączyć i dodać do przygotowanego ciasta. Przełożyć całość na stolnicę i zagniatać, aż otrzymamy miękkie, gładkie i trochę lepkie ciasto. Zagniecione ciasto umieścić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 1 godzinę.
Po godzinie ciasto wyjąć, dodać 50 g miękkiego masła. Wyrobić energicznie (około 10 minut) i ponownie odstawić ciasto do wyrośnięcia na 4 godziny. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Wyłożyć ciasto na stolnicę dodać ostatnie 50 g miękkiego masła i zagniatać ciasto przez 15 minut, następnie włożyć do formy na colombę. Pozostawić w cieple do wyrośnięcia przez około 40 minut, do momentu kiedy ciasto będzie dotykało krawędzi formy.
Przygotować lukier ucierając białka z cukrem pudrem. Lukier wyłożyć na ciasto, posypać cukrem granulowanym i migdałami.
Piec w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 190°C przez 10 minut, a następnie zmniejszyć temperaturę do 180°C i piec przez kolejne 30 minut. Wyjąć ciasto i ostudzić na kratce.
Smacznego:-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz